güncel yazılar...
Loading...

İthalat Akreditifleri En Çok Azalan Ülkeler

Uluslarası Ticaret Odası yapmış olduğu periyodik araştırmalar ile küresel olarak uluslararası ticaretin finansmanının yönünü tespit etmeye çalışmaktadır. Bu çalışmalardan birisi ICC'nin yıllık bazda yaptığı "Global Survey: Rethinking Trade and Finance" araştırmasıdır. ICC bu çalışmasının sonuçlarını pdf dökümanı olarak kendi sitesinden yayınlamaktadır. 
2012 yılı içerisinde ithalat açılış akreditifleri en çok azalan ilk 8 ülke.
En son araştırmaya ait sonuçlara buradan ulaşabilirsiniz.

Bugün sizlere ICC'nin yapmış olduğu araştırmadan bir veriyi paylaşmak istiyorum. Paylaşmak istediğim veri ithalat akreditifleri en çok azalan ülkeler başlığını taşıyor. Rapor 2013 yılına ait olduğu için veriler 2012 yılına aittir.

ICC'nin yapmış olduğu çalışmaya göre ithalat akreditifleri 2012 yılında en çok azalan 8 ülke sırasıyla şunlardır.

Sri Lanka -%28
İtalya -%19
Hollanda -%15
İspanya -%15
Almanya -%12
Nijerya -%12
Lübnan -%12
Türkiye -%12

Bu 8 ülkeden 4 tanesi Avrupa Birliği'nin önemli ülkeleri olan Almanya, İtalya, İspanya ve Hollanda olması önem arz etmektedir. Avrupa Birliği yaşanan küresel krizden halen çıkmata zorlanmaktadır.

Ayrıca Türkiye de ithalat akreditifleri en çok azalan 8 ülke arasına %12'lik pay ile girmiştir. Bunda artan döviz kurlarının etkisiyle Türkiye'nin 2012 yılı ithalatının 2011 yılı ithalatından düşük çıkmasının payı olduğu söylenebilir.

Lübnan'nın yaşanan savaş nedeni ile ithalatında daralmaya gittiği düşünülmelidir. Sri lanka ve Nijerya için ise yaşanan daralmanın nedenlerini anlamak için bu ülkelerin incelenmesinde fayda vardır.

Akreditif Danışmanlık Hizmetleri

Dünya genelinde korumacılık artmakta, politik, ticari ve finansal riskler buna paralel olarak yükselmektedir.

İhracat ve ithalat işlemlerinizde akreditif başta olmak üzere güvenli ödeme ödeme yöntemlerini etkin kullanarak pazar payınızı arttırabilirsiniz.

Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Akreditif, vesaik mukabili ve diğer ödeme yöntemleri ile ilgili detaylı bilgiler ve danışmanlık bilgileri sitemizdedir.